- Add a comment
- Wednesday, September 21, 2016
Dostawczaków nie zalicza się do tej grupy pojazdów, jakie kupują często osoby prywatne, chyba że ktoś posiada wybitnie sporą rodzinę i nie jest w stanie przewieźć wszystkich zwykłym samochodem osobowym. Z aut tych chętnie za to korzystają firmy, w szczególności te nieduże, które nie mają potrzeby przewożenia nazbyt ciężkich ładunków. Wykorzystanie takiego pojazdu w firmie jest naprawdę wszechstronne i dzięki dużej ofercie wariantów nadwozia można w prosty sposób dopasować auto do rodzaju wykonywanej działalności.
Najpospoliciej spotykanym wariantem nadwozia samochodu dostawczego jest bezsprzecznie nadwozie typu furgon. Nadaje się one zarówno do przewożenia osób (wersje pasażerskie z fotelami dla ludzi) jak również przewożenia ładunków w przestrzeni bagażowej. Auta te przystosowane są do załadunku palet transportowych, które są standardową formą transportu ładunków masowych, co sprawdza się doskonale np. przy prowadzeniu działalności handlowej dla małego sklepu.
Inną popularną odmianą nadwozia dostawczaka, często widywaną na drogach, jest nadwozie ze skrzynią transportową. Z takiej odmiany najczęściej korzystają przykładowo firmy budowlane gdyż jest to świetny sposób na przewożenie materiałów budowlanych, w tym sypkich jak piasek i kruszywa, a także inne firmy zajmujące się przewozem towarów masowych jak np. składy opałowe. Na skrzyni ładunkowej można również przewozić większe partie palet transportowych. Auto ze skrzynią ładunkową opcjonalnie można wyposażyć w hydrauliczny podnośnik zamieniając je w małą i funkcjonalną wywrotkę.
Samochody dostawcze spełniają ponadto funkcje specjalne dzięki swemu uniwersalnemu charakterowi. Z takich przystosowanych do zadań specjalnych aut korzystają już nie tylko firmy, ale i służby użyteczności publicznej. Z typowo spotykanych samochodów dostawczych pełniących taką rolę wyliczyć można karetki pogotowia lub furgonetki policyjne.