Moto Mundo

blog motoryzacyjny

Pojazdy ciężarowe nie wzbudzają w nikim tyle emocji co samochody osobowe co wynika poniekąd z tego, że ich odbiorcami nie są z reguły osoby prywatne lecz firmy. Użytkownicy prywatni fascynują się autami kierowanymi do nich,podczas gdy firmy zwracają uwagę na inne czynniki takie jak zwrot nakładów na zakup ciężarówki. Z tego względu nie możemy doszukać się tak wielu producentów pojazdów ciężarowych jak producentów osobówek gdyż grupa docelowa jest węższa i aktualna oferta jest dla niej wystarczająca. Myliłby się jednak ten, kto twierdziłby że producentów ciężarówek jest niewielu. Na całym świecie istnieje wiele marek produkujących takie pojazdy, o niektórych zapewne mało kto nawet słyszał.

W Europie jednym z bardziej znanych wytwórców aut przeznaczonych dla odbiorcy firmowego jest firma MAN z Monachium. To ta firma jako pierwsza na świecie produkowała silniki typu diesel dzięki kooperacji z wynalazcą tego typu silnika. MAN wytwarza autobusy oraz ciężarówki przeznaczone dla szerokiej rzeszy odbiorców: transportu drobnicowego, budownictwa, przemysłu chemicznego i innych.

Innym przykładem europejskiego producenta ciężarówek jest włoskie przedsiębiorstwo Iveco Motors. Firma ta powstała ponad 40 lat temu jako kooperacja włosko-francusko-niemiecka. Jednym z jej pierwszych dzieci był wyjątkowo popularny samochód dostawczy Iveco Daily. Obecnie przedsiębiorstwo rozrosło się do ogromnych rozmiarów i produkuje ciężarówki na całym świecie (więcej o firmie Iveco).

Kilkadziesiąt lat temu na naszych drogach królowały ciężarówki z ZSRR. Po rozpadzie Związku Radzieckiego przemysł samochodowy w byłych republikach radzieckich nie upadł, a w szczególności wyjątkowo rozwinęła się właśnie produkcja ciężarówek. Takie firmy jak Kamaz wciąż wytwarzają samochody, które doskonale radzą sobie z trudnymi drogami Syberii czy stepami Kazachstanu. Znane i u nas są samochody dostawcze Gazela, które w Polsce wyposażano w silniki produkcji Andorii.

gazela.jpg
Gazela

Obecnie na wielkiego producenta samochodów wyrastają Chiny i tamtejsi producenci wytwarzają wiele ciężarówek potrzebnych do rozwoju gospodarki tego ogromnego kraju. Jedną z takich firm jest Sinotruk, który należy do państwowego przedsiębiorstwa CNHTC. Samochody tej marki dostępne są nie tylko w Chinach, ale także w wielu krajach Ameryki Południowej gdzie przepełnione elektroniką ciężarówki europejskie nie dałyby rady wydostać się z trudno dostępnych rejonów w razie awarii.

sinotruk.jpg
Sinotruk

Posted by Schumacher at 14:16:41.