Moto Mundo

blog motoryzacyjny

Prędkość podróży samochodem zależna jest od obrotów jednostki napędowej. Wciskając pedał gazu zwiększamy moc przenoszoną przez jednostkę napędową na koła, i tym samym zwiększamy szybkość obrotów. Moc z silnika na koła nie jest dostarczana bezpośrednio ale za pośrednictwem skrzyni biegów. Zmieniając bieg dostosowujemy przekazywanie mocy w zależności z bieżącego momentu obrotowego jednostki napędowej.

Modułem samochodu, jaki uczestniczy bezpośrednio w zamianie biegów jest skrzynia biegów. Wyróżniamy skrzynie biegów manualne i automatyczne (dodatkowo można jeszcze wyróżnić półautomatyczne skrzynie biegów). Jak działa ręczna skrzynia biegów każdy kierowca dobrze wie, bo jest to najpowszechniej spotykane podejście na naszym kontynencie. Dla odmiany w Ameryce zwykle napotyka się automatyczne skrzynie biegów i kierowcy z Ameryki po przybyciu do Europy mają duże kłopoty z przystosowaniem się do ręcznej skrzyni biegów. Skrzynia automatyczna jest wyraźnie użyteczniejsza dla kierowcy, pozwala skupić większą uwagę na tym co dzieje się na jezdni zamiast dbać o zmianę biegu – dla pewnych kierowców nie jest to dylematem, ale młodzi kierowcy potrzebują czasu aby zautomatyzować proces przekładania biegów żeby nie zmuszał on do skoncentrowania się.

W Polsce stosunkowo ciężko jest znaleźć auto z automatyczną skrzynią biegów ponieważ po pierwsze jako nowe są one droższe aniżeli takie ze skrzynią manualną, a po drugie nasi kierowcy nie do końca ufają takiemu rozwiązaniu ze względu na przekazy i legendy chodzące na ich temat. Powszechnie uznaje się, iż automatyczne skrzynie biegów są subtelne oraz drogie w naprawie. Akurat nie są to stwierdzenia bezpodstawne. W wielu wypadkach gdy już dochodzi do awarii naprawa skrzyń biegów śląsk jest wydatkiem sięgającym nawet paręnaście tysięcy złotych. Ze względu na słabą kwotę takich aut jeżdżących po Polsce ciężko porównywać jakieś dane statystyczne bo przy przewadze aut z tradycyjną skrzynią biegów można by dojść do wniosków, iż to akurat te z automatyczną skrzynią biegów uszkadzają się częściej.

Jeżeli przytrafi się możliwość zakupu samochodu ze skrzynią automatyczną najlepiej po prostu poszukać danych o jego awaryjności zanim skusimy się na okazyjną cenę.

Posted by Schumacher at 13:29:04.